Średniej Wielkości Miasto – slow life and mess of inspiration …Czy istnieje w Opolu klasa kreatywna? I kto tak po prawdzie tworzy przestrzeń miasta?

Opolskie stowarzyszenia kulturalne zdecydowanie dzielą się na instytucje i ludzi. Można też spotkać człowieka-instytucje, który w ciągu jednego sezonu jest w stanie tak rozkręcić miasto, jak nie zdołała najlepsza promocja nietrafionych eventów animacji społecznej. Niewątpliwie jest nim Prezes Opolskich Lam, tak samo życzliwy twórcom, jak i wolontariuszom, pełen pasji, czasami na zebraniach z synkiem u boku, co tylko dodaje mu uroku. Lamy poruszają ludzi, serwują im kino zastanawiające, zapraszają na spotkania z reżyserami, czym dbają o nasze wnętrza i nie pozwalają im spróchnieć.

Suterena poza projektami muzycznymi, jakby zwinęła manatki. Zatrważa mnie, jak można było po spektakularnym sukcesie Fabryki Inspiracji, otrzymaniu Złotego Ikara rzucić tę robotę w cholerę. No cóż, nie ja tam rozdaję karty. Wszystko przycichło, a potencjał aż kipiał, szczególnie, że została podjęta współpraca z Miejską Biblioteką.

OPAK wrósł w miasto, OPAK to nie jednorazowa street inicjatywa, OPAK to styl życia. Stowarzyszenie organizują twórczy, pomysłowi ludzie, którzy dzięki swobodnej atmosferze i towarzyszącemu jej zwijaniu papierosków, zawsze wymyślą coś, co będzie w stanie nas przyciągnąć i zainteresować. Ich Alternatywna mapa miasta jest niewyczerpanym źródłem inspiracji.

To są główne Stowarzyszenia Kulturalne, bądź Kulturalno-społeczne. Pal sześć. Pytam się, czy w Opolu istnieje branża kreatywna? Nie licząc kilku studentów z Instytutu Sztuki z propozycją, odgórnie skierowanych do naszego miasta inicjatyw i niezwykłych więzi międzyludzkich, jakie wytwarzają się, pomiędzy babciami u reumatologa, to miasto jest trupem.

Zdaję sobie sprawę, że ten tekst kup* dup* się nie trzyma, ale czy możemy na ulicach naszego miasta spotkać jeszcze innych, świadomych propagatorów inicjatyw społecznych, performerów i ludzi, którzy mają proedukacyjne pomysły?

Kto tak po prawdzwie tworzy przestrzeń naszego miasta? Opole nie ma wizytówki. Tutaj trzeba się zakochać, albo przeżyć coś równie przypadkowego, żeby związać z tym miastem jakoś przyszłość, albo pępowinę.

Przestrzeń miasta to wydzielone skrawki. Jedni wolą Cinę… a swoją drogą, bramkarz na wejściu w Cinie powinien sprzedawać farbę do włosów kryjącą odrosty, reklamowaną hasłem „Mózg jeszcze walczy, wygraj z nim.”

W naszym mieście świetnie się odpoczywa… nowo powstające kawiarenki, jak np. Dolce Far Niente, albo Pauza… ławki, chodniki, dużo cukiernii… ale potencjał, kreatywność i pomysłodawstwo tutaj chyba tylko płaci czynsz, a poświęca się dla innych miast.

Mawia się, że ludzie są wszędzie tacy sami. Może wystarczy coś im podać na talerzu, w przenośni i dosłownie… i się skuszą. Na pewno przeważa tutaj kultura biernego spędzania wolnego czasu.

Animacja społeczna dzięki świetlicy na Damrota, podniosła swój poziom. Zawsze też można liczyć na opiekuńczą, choć twardą siostrę z Immaculaty. Niemniej jednak, gdy zadzwoniłam do Domu Dziennej Opieki Magda Maria, odpowiedziano mi, że aby zostać u nich wolontariuszem, trzeba przejść taką drogę, że … najlepsze buty zedrzesz, a tego schodka nie przeskoczysz.

Prawie nie ma INICJATYW. Ta prozwierzęca z 23.09 będzie prawdziwym pozytywnym pie*dolnięciem. Są co najwyżej pojedyńczy ludzie, którzy często wymawiają się brakiem czasu, albo są zapchaj dziurami.

Być może nawet zwykli ludzie mają pomysły. Ale gdzie mają się z nimi zgłosić, skoro
„Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych” w Opolu, nie bójmy się tego słowa, jest fikcją.

Pozostaje liznąc z tego miasta to, co najlepsze, ale i zostawić coś, po sobie.

Świata nie zbawisz, ale zawsze możesz się dobrze bawić.

Autor: Justyna Poluta.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: