Średniej Wielkości Miasto – slow life and mess of inspiration …Czyżby ludzie z Opola nie potrafili do siebie przekonywać?

Tak mi się wydaje. Uderza mnie w tym mieście taka obojetność względem ludzi, po prostu. Mieszkańcy Opola, i ja gdy tutaj jestem – chyba wolimy książki od rozmów. Tu niewiele się dzieje – nie jesteśmy rozbudzani do entuzjazmu, ciekawości, radości z kontaktów międzyludzkich – życie kulturalne jest uśpione, albo popychane od okazji do okazji. Trudno wtedy o atmosferę porozumienia między podziałami, świadomość tego, że dąży się do podobnych celów. – Tak odczuwam właśnie Kraków. Dlaczego robię nawiązania do Krakowa? Za Krakowem tęsknię. I tam jest łatwiej, jest więcej takich miejsc, gdzie można spojrzeć na siebie niezobowiązująco. Jest więcej takich inicjatyw, gdzie można się odnaleźć, znaleźć coś dla siebie.
Nic i nikt tutaj do niczego nie zachęca, podczas, gdy inne, żywiołowe miasta inspirują.
Opole, po kilku latach, odbieram, jako idealne miejsce do negowania.
Strzelarnia do ptaków – gdy próbujesz się wzbić, zawsze znają się osoby ci nieżyczliwe, albo za mało kompetentne, by z Tobą poczuć ten wiatr we włosach. Opole, tutaj strzelają do ptaków.
Odnoszę wrażenie, że trzeba się długo starać, żeby znaleźć coś i kogoś, dla siebie. To miasto nie przyjmuje Cię z otwartymi ramionami. Tutaj nie przyjeżdżają inwestorzy i ludzie też już nie inwestują w siebie. Też, bądź jeszcze.
Mogłabym w 5 minut obwołać to miasto miastem przykrych doświadczeń właśnie przez środowiska ludzi sobie nieprzychylnych, a udających wszystko, co dobrze się wpasowuje z kanon zachowań: „Jakoś to będzie.”
Niektórzy ludzie z Opola nie potrafią mnie do siebie przekonać. Wciąż wydają się nie mieć jakiejkolwiek historii, czy powodów, dla których wybrali to miasto.
Wyjątkiem są ci, którzy stworzyli w Opolu jakieś MIEJSCE. Natomiast na ulicach coraz mniej inspiracji – tak, jak dzisiaj – deszcz, plucha, nicniechcenizm.
Co my tak naprawdę mamy „swojego”, z czego możemy czuć się dumni? Osobiście. Z własnej woli, a może nawet z własnej przyczyny? Myślę, że nie ma o czym gadać.
Życie w Opolu jest dla mnie właśnie takim ciągnięciem za sobą pługa, albo innej koparki. Jest ciągłym przygotowywaniem pod coś gruntu i czekaniem na informacje zwrotną: To nie dla nas, nie jesteśmy gotowi. Wolimy nasz zapiecek.
Inne miasta też niespecjalnie widzą w Opolu potencjał. Nikt tutaj nawet nie próbuje dystrybutować magazynów kreatywnych, ani rekrutować pracowników. Źródła finansowania inicjatyw społecznych… Jakich inicjatyw?
To miasto mogło by być jeszcze mniejsze, skoro liczy się tutaj tak naprawdę tylko garstka ludzi.
To działa w dwie strony – Miasto nie ma najmniejszego pomysłu na promocje.
Jaka jest energia tego miasta? Bierna. Chyba, że znajdziemy jednostki, które jakoś się tutaj zapodziały.
Łączą je z miastem takie czynniki, jak: związek, ekonomia… ale na pewno nie myśl o rozwijaniu tutaj swojego potencjału.
Atmosfera Opola miała być spokojna, rozważna – Tak to sobie wyobrażałam. Brak konkurencji, rynek podatny na propozycje, kameralność. Owszem, tak też jest, nie myliłam się. Niemniej jednak to zostało przyćmione przez negatywy – Nie ma tutaj twórczej atmosfery, nawet racjonalnej krytyki tutaj nie doświadczyłam.
Jeśli coś się jeszcze liczy to jednostki, chwile, pomysły… krótkie doświadczenia.
Dzisiaj przekonałam się, że branża kreatywna ogólnopolska nie bierze pod uwagę takiego miasta, jakim jest Opole.
Dlaczego tak się dzieje, że nie doceniają nawet tych jednostek? Jednostki prędzej, czy później spakują walizki i wyjadą gdzieś, w jakieś bardziej rozwijające miejsce.
To nie jest miasto dla pewnych siebie? Wszystko trzeba wrzucić w akceptowalność, schematy i zrozumienie, żeby można było tutaj „dobrze żyć”? Nie ma już miejsca na zmianę społeczną, na otwartość?

Opole ma szansę wykształcić zdolnych i świadomych zawodowo ludzi, ale już nie ma szans ich zatrzymać, dlaczego tak się dzieje?

Autor: Justyna Poluta.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: